Geoblog.pl    lejdi    Podróże    Morocco (2006)    Dzień 1 - Safi
2006

Dzień 1 - Safi

Maroko
Maroko, Safi

Do Safi (a w zasadzie Asfi) nasz autokar dowlókł się pod wieczór. Dowlókł się w sensie dosłownym... tutejsze drogi nie należą bowiem do najlepszych, dlatego pokonanie nawet kilkudziesięciu kilometrów to sprawa kilku godzin.

Miasto znajduje się w regionie Dukkala-Abda i liczy sobie ok. 340 tys. mieszkańców. Jest miastem portowym i jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych kraju. Słynie ponadto ze swoich rzemieślniczych tradycji - działają tam garncarnie, wyrabiające zielone kafle, które służą do budowy meczetów w całym kraju.

Zwiedzanie było krótkie, głownie ze względu na ogólnie ogarniające nas zmęczenie. Przeszliśmy spacerem przez Collines des Potiers, jedną z dzielnic, słynącą z licznych wyrobów garncarskich, aż do fortecy Dar Al-Bahr. Mogliśmy po drodze przyjrzeć się pracy garncarzy, ktorzy do dziś podtrzymują stare tradycje i do tworzenia swoich wyrobów nie używają ani prądu ani gazu.

Fortecę Dar Al-Bahr wybudowali tu w XVI w. Portugalczycy. Poza celami obronnymi, forteca była także lokalnym więzieniem.

Po krótkim spacerze udaliśmy się do hotelu, gdzie po szybkiej kolacji, wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek.

lejdi
Marysia Winek